O meteostanicích

Grafy měření větru a teploty jsou sestavovány z dat meteostanice umístěné v Černé v Pošumaví na střeše Surfshopu. Hodnoty měření jsou aktualizovány každou minutu, celých čtyřiadvacet hodin. Na stránce s pohledem na Lipno pomocí webové kamery najdete grafy posledních 90 minut a pro celkový přehled vývoje počasí jsou k dispozici grafy sestavené z hodnot posledních 24 hodin a porovnání dalších jihočeských windsurfových lokalit.

Pro správné vyhodnocení grafů je nutno počítat s jistým zkreslením, vyplývajícím z umístění meteostanic. Meteostanice na střeše Surfshopu je sice na břehu jezera (GPS: E14,0936; N 48,7314), ale z jihu a východu je toto místo stíněno vysokými stromy. Jihozápadní až severovýchodní směry větru se zobrazují správně, ale v případě jižních a východních směrů větru jsou naměřené hodnoty nižší než jsou ve skutečnosti na vodě dál od břehu. Nízké hodnoty grafu platí v tomto případě pro celé pobřeží Jestřábí, dál od břehu východní větry sílí, ale zas nejsou příliš vhodné pro začínající surfery, kvůli obtížnému návratu.


Mimo grafů sestavených z hodnot měřených na střeše Surfshopu zobrazujeme také grafy z meteostanic z Frymburku, měřák na střeše rodinného domku na západním svahu přibližně 50 m nad hladinou Lipna (GPS: E 14°9'52.21, N 48°39'47.51) a z Radslavi, meteostanice na střeše penzionu (GPS: E 14°4'19.531, N 48°42'52.776).

Pro dokonalé čtení a využití grafů je potřeba si uvědomit i další důležité okolnosti, vyplývající z polohy lipenské nádrže mezi kopci, kde jsou víc než v jiných revírech důležité právě směry větru. Místní surfeři a ti, kteří už na Lipně párkrát byli to většinou znají, ostatním doporučujeme alespoň předběžné seznámení s touto problematikou například zde.

A na závěr, ještě užitečná stránka převodních jednotek a wind speed kalkulačka, zde.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace